Szlak Architektury Drewnianej

Drogowy szlak turystyczny utworzony na terenie południowej Polski obejmuje tereny województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Projekt ma ocalić od zapomnienia zabytki dawnej architektury wiejskiej, w tym również takie, które znalazły się na listach dziedzictwa UNESCO.

Każdy z obiektów oznaczony jest tablicą informacyjną z krótkim opisem w trzech językach oraz mapką pokazującą sąsiednie obiekty na Szlaku. Małopolski Szlak Architektury Drewnianej liczy obecnie 253 obiekty, a 8 z nich wpisano na listę światowego dziedzictwa. Przez Ziemię Grybowską biegnie trasa Nowy Sącz i Gorlice. Każdy z obiektów oznaczony jest tablicą informacyjną z krótkim opisem w trzech językach oraz mapką pokazującą sąsiednie obiekty na Szlaku.

Małopolski Szlak Architektury Drewnianej liczy obecnie 253 obiekty, a 8 z nich wpisano na listę światowego dziedzictwa. Przez Ziemię Sądecką biegnie trasa Nowy Sącz i Gorlice.

Zbudowany w 1555 roku kościół pw. Wszystkich Świętych stoi na rozległym trawiastym placu. Jego klasyczna sylwetka, po gruntownych modernizacjach w XIX i XX wieku, nie wyróżnia się wiele na tle innych starych drewnianych kościołów. Prawdziwe natomiast skarby kryje rozświetlone polichromiami wnętrze. W prawym ołtarzu bocznym, w złocistej wnęce, stoi figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwana Madonną ze Słonecznikiem, rzeźba z ok. 1420 roku. Jej wizerunek jest obecnie skarbem tutejszej parafii. Z tego kościoła pochodzi też inny skarb średniowiecza – płaskorzeźba Wita Stwosza „Modlitwa w Ogrójcu”, wykonana około roku 1490. Przez lata była przechowywana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, obecnie zobaczyć ją można w nowym kościele parafialnym w Ptaszkowej.

Kościół Wszystkich Świętych w Ptaszkowej
Author avatar
iPrzewodnik
http://appen.nazwa.pl/iprzewodnik

Post a comment